דבר המנכל

ברוכים הבאים לדודאים, האתר הגדול והמתקדם בישראל לטיפול, הפרדה ומחזור פסולת.

בישראל, מיוצרת מדי יום פסולת בכמות של כ-15 אלף טון. חלק בלתי מבוטל מכמות עצומה זו, מגיע אלינו לדודאים. פסולת מהווה אתגר עצום. מיטב הטכנולוגיה, כמות אדירה של אנרגיה ועבודה אינסופית נדרשות כדי לטפל באופן מיטבי במגוון הפסולות המגיעות אלינו. בטיפול לא נכון, עשויה הפסולת להפוך למטרד לא פשוט, ואף למפגע סביבתי ובריאותי. בטיפול נכון, לעומת זאת, יכולה אותה הפסולת ממש להפוך מנטל למשאב. לזאת אנו שואפים כאן בדודאים – להפוך את האשפה של האחד, לאוצרו של האחר.
 

בסך הכל, אפשר לומר שאנחנו עושים עבודה די טובה. הפסולת שאינה ניתנת לטיפול או מחזור מוטמנת מיד עם הגעתה בתא הטמנה אטום ומבוקר. פירוק הפסולת המוטמנת יוצר גז מתאן, אותו אנו שואבים מתאי ההטמנה והופכים לחשמל. הפסולת האורגנית המגיעה מהפחים החומים עוברת הפרדה נוספת, סינון וניפוי, והופכת בתהליך טכנולוגי מורכב לקומפוסט לדישון השדות. הפסולת היבשה, לעומתה, מופרדת למרכיבה השונים וכל חומר הופך לחומר גלם זמין.
 

כפי שתוכלו לראות בביקורכם, אנו בדודאים עושים את המרב והמיטב כדי לשמור על הסביבה –האוויר, המים והאדמה. אנו מייצרים שיתופי פעולה מחקריים עם גופים אקדמיים שונים, פועלים למען שמירת חיי הבר באזור בעיקר הציפורים הנודדות החולפות אצלנו באלפיהן, ומקפידים על יישום השיטות והתקנות המתקדמות ביותר. רבים רואים באתר דודאים בעיה סביבתית בפני עצמה. מפגע. אבל האמת היא שדודאים אינו הבעיה, אלא פתרון. הפתרון הסביבתי ביותר והמתקדם ביותר לבעיה סביבתית ענקית שאנו כבני אדם מתמודדים מולה – בעיית הפסולת שיוצר אורח החיים הצרכני המודרני. ביקור בדודאים יכיר לכם את הבעיה הזאת ואת הדרכים לפתרונה. הפתרון הראשון במעלה: צרכו פחות, השתמשו שימוש חוזר כשניתן, ומחזרו כשלא ניתן להשתמש שוב. רק כך, במאמץ משולב של כלל הציבור, ושל אתרים כדוגמת דודאים שיקפידו על קלה כחמורה, נוכל להתגבר על האתגר העצום של הפסולת.

 

נשמח לראותכם בין מבקרינו, 

 

בברכה,

עידו רובינשטיין

מנכ"ל דודאים

 

טופס התקשרות מהיר